O karambolovém kulečníku - krátké představení jednotlivých disciplín

Karambolový kulečník se hraje se třemi koulemi na stole bez děr, cílem hry je zahrát karambol, tzn. hráč musí svojí koulí trefit zbylé dvě. Platný karambol se vždy hodnotí jedním bodem. Koule jsou barevně odlišené, jeden hráč hraje s bílou koulí, druhý se žlutou (resp. čistá bílá a bílá s tečkou, záleží na druhu koulí), třetí koule je červené barvy. Koule se kterou hráč hraje se nazývá hráčova koule, zbylé dvě koule nazýváme cizími koulemi.

Rozlišujeme čtyři základní disciplíny karambolového kulečníku:

  • volná hra
  • kádr
  • jednoband (slang. nepřímé)
  • trojband (slang. kvarty)

Karambol se čtyřmi koulemi, populární hra v tuzemských kavárnách, se na soutěžní úrovni nehraje.

 

Volná hra

Začneme základní technickou disciplinou karambolového kulečníku. Ve volné hře platí jediné omezení, v rozích stolu jsou vyznačena čtyři tzv. zakázaná pole, viz obrázek:

Hráč může hrát po celém stole libovolně bez omezení, s výjimkou zakázaných rohů. Pokud se v zakázaném rohu ocitnou obě cizí koule, hráč má právo zahrát maximálně dva karamboly, přičemž nejpozději při odehrání druhého z nich musí alespoň jedna z cizích koulí povinně opustit vyznačený roh. Pozor - může se však do něj opět vrátit.

Zkušení hráči se snaží sehrát si cizí koule k některému z mantinelů a poté zahrát tzv. americkou sérii, slangově ameriku, viz odkaz na Youtube.

 

Kádr

Druhou technickou disciplínou je kádr. Mezi hráči je pro svoji náročnost všeobecně velmi oblíben. Hrací plocha je rozdělena na jednotlivé čtverce a obdelníky, tzv. pole, v místech kde se hranice čtverců či obdelníků setkávají s mantinely, jsou vyznačeny malé čtverce, tzv. kotvy (schéma rozmístění polí a kotev pro tzv. "velký kádr"):

Stejně jako ve volné hře platí, že hráč může v poli či kotvě zahrát maximálně dva karamboly, poté musí alespoň jedna cizí koule opustit pole či kotvu s tím, že se do ní může ihned vrátit.

Zkušení hráči se snaží udržet cizí koule na pomezí jednotlivých polí a přihrávat si je pomocí blízkého mantinelu, viz odkaz na Youtube (finále + semifinále světového šampionátu v "malém kádru" na velkém stole v podání fenomenálního Belgičana Frederica Caudrona). Kádr je mnohem náročnější disciplína než volná hra.

 

Jednoband

Nepřímé jsou první mantinelovou disciplínou. Neplatí zde žádné zakázané rohy či pole, hráči mohou hrát libovolné karamboly zcela bez omezení, s jedinou povinností - před dokončením karambolu se musí hráčova koule minimálně jednou dotknout mantinelu. Viz další video na Youtube.

 

Trojband

Kvarty, druhá mantinelová disciplína, jsou dle mnohých královskou disciplínou nejen karambolového kulečníku, ale kulečníkového sportu vůbec (tj. vč poolu a snookeru) a v našem klubu je momentálně disciplínou číslo jedna. Podobně jako v jednobandu, i v kvartách neplatí žádná zakázaná pole, hráči mohou hrát karamboly zcela bez omezení, s jedinou povinností - před dokončením karambolu se musí hráčova koule minimálně třikrát dotknout libovolného mantinelu. Velmi těžká, ale oku diváka lahodící disciplína, plná atraktivních geometrických strků. A pro představu opět přidáme odkaz na Youtube - fantastická partie mezi dvěma vynikajícími hráči, Španělem Dani Sanchezem a Belgičanem Fredericem Caudronem